Tavan U Profili

      Tavan U profili, alçıpan profilleri başlığı altında incelenmekte ve inşaat, yapı sektörlerinde çok sık kullanılmaktadır. Birçok farklı çeşide yani profile sahip olan alçıpanlar, kullanıldığı alanlarda kullanım kolaylığı ve bunun yanı sıra birçok avantaj sağlamaktadır. Geniş bir kullanım alanına sahip olan alçıpan profilleri, havalandırma alanları başta olmak üzere, ısı ve ses yalıtımı gibi işlemlerde, duvarların ve tavanların kaplanmasında, çatı ve dış cephelerde, prefabrik yapıların hem imalatında hem de bu yapıların iç kaplamalarında, tavanlarının kaplanmasında, mağazalarda, evlerde, ofislerde ve bunlar gibi daha birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Günlük yaşantımızda çokça karşımıza çıkmakta ve inşaat sektörünün, iç cephe kaplama malzemeleri arasında vazgeçilmez bir yer edinmiştir. Bunların yanı sıra tavan u profili gibi profilleri ile dekoratif durumlarda da kullanılmaktadır. 

Alçıpan Özellikleri ve Avantajlar 

     Dayanıklı, hafif, ısıya ve sese karşı yalıtımlı olan alçıpan günlük yaşantımızda sıkça karşılaştığımız inşaat aşanlarının olmazsa olmazıdır. Ses ve ısı yalıtımının maliyetini düşürmek için birebir olan alçıpan, ayrıca bakterilerin üremesine izin vermemektedir. Yapılan deneyler ile yangına karşı 30 dakika kadar dayanıklı olduğu görülmüştür. Yangına karşı önlem amaçlı alçıpan döşenebilir ve en azından kurtulmak için veya söndürebilmek için fırsat meydana getirilir. Çok iyi izolasyon yapan, ses ve ısı yalıtımı için mutlaka inşaatı bitmiş olan evlerin iç cephelerini kaplamak amacıyla alçıpan kullanılır. Neme dayanıklıdır ve ortamların nemini dengelemekle de görevlidir. Bu kadar çok işlevinden dolayı da inşaat alanlarında çok fazla tercih edilmektedir. Kolay sökülebilir ve kolaylıkla tekrar monte edilebilir. Tavan u profili gibi profilleri bulunmaktadır ve kullanılacak olan alana uygun olarak tercih edilir.

Alçıpan Profilleri

     Kullanıldığı ortama sağladığı birçok avantaj ve sahip olduğu özellikler ile çok tercih edilen iç cephe kaplama malzemelerinden olan alçıpan, kullanılacak olan alana ve uygulama yapılacak yere uygun olarak profillere sahiptir. Alçıpan profilleri asma tavan profili ve duvar döşeme profili olarak ikiye ayrılmakta ve bu profiller de kendi içerisinde çeşitlenmektedir. Alçıpanları birbirine bağlamak ve çatlamaların önlenmesi amacıyla kullanılan profiller genellikle çelik yapılı olmaktadır. Metal kullanılarak üretilen bu profillerin her biri ayrı ayrı işleve sahiptir. Tavan U profili, asma tavanların iskeletinde bulunan ve hem dayanıklılığı sağlayan hem de tutunmaya yarayan profildir.

Tavan U

     Alçıpanlar genellikle duvar döşeme ve asma tavan üretiminde kullanılmaktadır. Bu üretimler sırasında birbirlerine tutunmalarını sağlamak ve aralarındaki çatlamalı önlemek amacıyla profiller kullanılmaktadır. Genel olarak metal olan bu profillerden tavanlarda kullanılanlar U ve C profillerdir. Tavan u profili, asma tavan üretiminde çerçeveyi oluşturan ve U harfine benzeyen adını da buradan alan profildir. Uygulama yapılacak olan alana göre ve genellikle siparişe göre üretimi yapılan bu profillerden tavan u profili, istenilen her ölçüde üretilebilmektedir.

Sipariş ve Bilgi için:

 

GSM:    0542 601 45 16

Email:    info@hcyassimetal.com