Alçıpan Z Profilleri

 

     Alçıpan Z profilleri, sağladığı avantajlar ve sahip olduğu özellikler ile inşaat sektörünün vazgeçilmezi olan alçıpan profil çeşitlerindendir. Alçıpan profillerinin ne olduğunu anlatmadan önce, alçıpan nedir bir bakalım. Alçıpan, iki karton arasına alçı yerleştirilmesiyle oluşan kaplama malzemesine verilen addır. Alçıpan birçok çeşide ve bir o kadar da profile sahiptir. Kullanım yerine ve kullanılan alana göre hem boyutsal hem de özellik olarak değişiklik göstermektedir. Sipariş üzerine üretilen alçıpan, istenilen özelliklere, boyutlara ve kenar kıvrımlarına sahip olabilmektedir. Alçıpanlar duvar döşeme, havalandırma, bitmiş inşaat iç cephelerinde, asma tavan gibi bölümlerde ve işlemlerde kullanılmaktadır. Daha bunlar gibi birçok alanda karşımıza çıkabilmekte ve modern dönemde daha da yaygınlaşan kullanım alanına sahip olmaktadır. Suya dayanıklı ve ısıya dayanıklı çeşitleri olduğu gibi; U, C ve alçıpan Z profili de bulunmaktadır. Hemen hemen aynı alanlarda kullanılan bu üç profil aslında birbirini tamamlayan bir bütün halindedir.

Alçıpan Avantajları Nelerdir?

     Alçıpan kullanıldığı alanlara ısı yalıtımı ve ses yalıtımı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra kokuşma olmaz, çünkü pH değeri bakterilerin üremesine engel olacak bir seviyededir. Alçıpan içesinde bulunan su zerreleri ile bulunduğu ortamın nem dengesini de ayarlamaktadır. Yangına dayanıklı olması sebebiyle, binalarda yangına karşı alınacak olan önlemler için ideal bir seçenek sayılmaktadır. Depreme dayanıklı bir malzeme olmasını sağlayan ise alçıpanların esnek yapıda olmasıdır. Kullanılacak alana göre profilleri ve çeşitleri mevuttur. Örnek verecek olursak da alçıpan z profili buna örnek olarak gösterebiliriz. Kolaylıkla sökülüp takılabilmesi ile de iç cephelerde duvarı kaplamak amacıyla tercih edilmekte ve kullanılacağı duvarların köşelerine göre de köşe çeşitleri mevcuttur.

Alçıpan Profilleri

     Günlük yaşantımızda ve özellikle inşaat alanında çok fazla kullanılan ve kullanılacağı alanlara çok fazla avantaj sağlayan ve bir o kadar da özelliğe sahip olan alçıpanlar, kullanılacakları alanlara göre profillere sahiptir. Her bir profilin farklı görevleri bulunmaktadır ama genel olarak bir arada kullanılırlar. Alçıpan profiller kendi içerisinde duvar profilleri ve tavan profilleri olarak ikiye ayrılırlar. Duvar döşeme işlemlerinde ve asma tavan yapımında kullanıldıkları için bu isimlendirmeleri almışlardır.

Z Profil Kullanım Alanları

     Alçıpan Z profili günlük hayatta genel olarak asma tavan ile duvar arasında kullanılmaktadır. Asma tavan ile duvar birleşiminde ya da duvar duvar birleşiminde tercih edilmektedir. Z harfine benzerliğinden dolayı bu ismi alan alçıpan Z profili, kullanıldıkları alanda açılmaları ve çatlamaları engellemektedir. Ayrıca görselliği de sağlar ve dekoratif bir görüntü meydana getirir. İstenilen boyutlarda ve kalınlıklarda üretilebilen alçıpan Z profili, genellikle sipariş üzerine üretilmektedir ve uygun boyut üretimi ile hem kullanım kolaylığı sağlar hem de alanlarda görselliği sağlar. Z kıvrım uzunluğuna göre de isimlendirilmekte olan alçıpan z profili, 10, 15, 20 mm boyutlarıyla en çok kullanıma erişmiştir.