Alçıpan Profil Fiyatları

     İki yüzü karton olan ve bu iki kartonun arasında alçı bulunan düzgün yüzeyli olan plakalara alçıpan denilmektedir. Özellikle inşaat alanında kullanılan ve kaplama görevi gören bir maddedir. Dış duvarları da bitmiş olan yani inşaatın son evrelerinde olan evlerde, evlerin iç bölümlerinde, duvarları yerden tavana kadar kaplamak için kullanılan maddedir alçıpan. Alçıpan ile tavanlar, bölme duvarlar, kuru yer döşemeleri ve bu döşemelerden birisi olan kuru sıva kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bu kadar çok kolaylık sağlayan alçıpan profil fiyatları da genel olarak işlevine göre düşüktür. Tabi fiyatlar kullanım alanlarına ve kullanılacak olan yerin boyutuna göre fiyat değişikliği göstermektedir. Uygun maliyeti ile birlikte zamandan da sağladığı kolaylıklar ile tasarruf sağlanmaktadır. Alçıpanların kendi içinde de çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitler, suya dayanıklı, ısıya dayanıklı olarak ayrılmaktadır. 

Neden Alçıpan?

     Birçok alanda kullanılan ve kullanıldığı yere de kolaylıklar sağlayan alçıpanlar, sağladıkları bu kolaylıklar ile birçok avantaja sahiptir. Sağladığı bu avantajlar, onun tercih edilmesini de sağlamaktadır. Avantajları söylemeden önce alçıpan profil fiyatları, sağladığı avantajlara göre gayet uygundur. Alçıpanlar, pH değeri ile bakterilerin üreteceğiz ortamları engellemektedir. Ayrıca yangına dayanıklıdır ve bu özelliği ile de yangından korunmak istenen binalarda yani yangın önlemi olarak alçıpan kaplama yapılmaktadır. Esnek yapıları vardır ve bu yapıları ile depreme dayanıklılık göstermektedir. Ses ve ısı yalıtımları yapmaktadır. Ses veya ısı yalıtımı yapılmak istendiği zaman döşenecek olan alçıpan profil fiyatları, diğer maddelere oranla daha uygundur. Ayrıca bulunduğu ortamın nem dengesini sağlaması amacıyla da içerisinde su damlacıkları bulunmaktadır. Kolaylıkla sökülebilir ve tekrar montajı yapılabilir. Modernlik bakımından incelendiğinde en uygun iç cephe kaplama ürünlerindendir. Ayrıca sağladığı kolaylıklar ile alçıpan profil fiyatları karşılaştırıldığı zaman, ekonomik olması ile de tercih edilmesi artmaktadır.

Alçıpan Ölçüleri

    İç cephe kaplama malzemesi olan alçıpan, kullanılacağı duvara göre kalınlık değiştirmekte ve bu ölçüler genellikle 6 mm ile 18 mm arasında değişiklik göstermektedir. Genişlik olarak ortalama 120 cm ve 125 cm arasında boyutlara sahip olmaktadır. Uygulanacağı duvara göre de kenarı şekil değişikliği göstermektedir. Küt, yarım yuvarlak, pahlı, pahlı yarım yuvarlak gibi şekillere sahip olabilmektedir. İstenilen boyutlarda üretilebilmesi ile de kullanım kolaylığı sağlar. Alçıpan profil fiyatları da istenilen ölçülere göre değişiklik göstermektedir.

Alçıpan Çeşitleri

     Alçıpanlar, suya dayanıklı, ısıya dayanıklı ya da hem suya hem de ısıya dayanıklı olarak çeşitlere sahiptir. Alçıpan profil fiyatları da bu özelliklere sahip olup olmamalarına göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca çeşit olarak bakıldığında renkleri ve farklı malzemelerle ya da boya çeşitleri ile kaplamaları da bulunmaktadır. Ve yine alçıpan profil fiyatları bu özelliklere göre değişiklik göstermektedir. Modern binalarda hem dayanıklılık hem de yalıtım amaçlı kullanılan alçıpan ve profilleri, birçok çeşide sahiptir ve istenilen her özelliğe uygun olarak üretilebilmektedir.