HRP SAC

HRP Saclar, sıcak haddelenmiş sacların yüzeylerinin asit ile temizlenerek  üretilen saclardır.

HRP Saclar, sahip oldukları yüksek mukavemet özellikleriyle, aynı zamanda bükme ve soğuk şekillendirmeye de son derece uygun sac çeşitlerindendir.

HRP Saclarda; 2 mm den 6 mm ye kadar olan ölçülerinde ve 6222, 6223, 6224 ve 4936 kalitelerde saclar, sürekli stoklarımızda bulunmaktadır.

HRP Sac Nedir?

Sıcak olarak haddelenmiş yassı çeliklerin ısıtılma işlemlerinden geçmeden haddelenmesi sayesinde üretilen ve genel olarak kalınlığı 0,20 mm ila 2,00 mm arasında değişen sac ya da rulo şeklindeki yassı çelik ürünlere HRP Sac denilmektedir.

Kalın levha ürünlerinin silindirlerin asından geçirilmesi sayesinde elde edilmektedir. Yani haddelenme ile üretilir. Sıcak olarak üretilen haddelenmeden sonra daha düzgün bir yüzeyin elde edilmesi için, soğuk haddelenme yapılmaktadır.

Saclar değişik kalınlıklarda üretilmektedir. Belirli olan standart ölçüler bulunmaktadır. Ölçülerin dâhilinde şeritler halinde kesilmektedir. HRP Sac olarak adlandırılan bu ürün, aslında sıcak haddelenen rulo savların temizlemiş hali olarak da tanımlanabilmektedir. Temizleme hattı üzerinde yüzeyi temizlenen saclar, isteğe göre yağlanmaktadır. Ürünlerin satışı, levha ya da rulo halinde kesilmesi şeklinde olmaktadır.

Sıcak haddelenen bobinlerin yüzey kısımları, imalatın doğal bir sonucu olarak demir oksitle kaplanmaktadır. Temizleme hattı üzerinde malzemelerin yüzeyleri temizlenir. Bu şekilde haddelenmeye hazır bir hale getirilir. Bu işlem uygulanırken, ürünlerin kalınlığında herhangi bir değişme olmamaktadır. Çıkan malzemeler asitle temizlenmektedir. Ticari olan adlandırılan bu ürünün adı HRP ya da RP’dir.

HRP Sac Ürünlerinin Kullanım Alanları Nedir?

Üretilen bu malzemelerin yüzey düzgünlüğü, kalınlığı, genişliği ve fiziksel özellikleri beklentilere göre üretilmektedir. Genel olarak uygulandıkları alan soğuk şekillendirmeye uygundur. Buna bağlı olarak da mutfak eşyaları, havalandırma, dayanıklı ev aletleri, otomotiv sektörü ve radyatördür. Kullanıcıların istediği uygulamalarda kullanılabilmektedir.

Beyaz eşya sektöründe, otomotiv sektöründe, üstün şekillenebilirlik, yaşlanmaya dayanıklılık ve ön plana çıkan ekstradan derin çekme işlemlerine uygun alanlarda kullanılmaktadır.

Derin çekme özelliğine sahip olan, emaye kaplamaya uygun olan çelikler ve mutfak eşyaların imalatı sırasında kullanılmaktadır. (Örnek vermek gerekirse, tencere, fırın ızgarası vb. eşyalar) Sıcak olarak haddelenen sacların yüzeyinde tufal sebebi ile kullanım her zaman uygun olmayabilir. Sıcak olan haddelenen yağmalanmış ve asitlenmiş kaliteler genel olarak derin çekme, bükme ve çekme işlemleri için kullanılmaktadır.

Bu ürünlerin hassas yüzey kalite beklentisi bulunmamaktadır. Ancak rijitlik, mukavemet ve sıvanabilirliğin gerekli olduğu bütün uygulamalarda kullanılabilir. Makinelerin imalat sektöründe ve aynı zamanda otomotiv yan saniyelerde yüzeyi asit ile temizlenen saclar kullanılmaktadır. Sacların yüzey kısmının asit ile temizlenmesi makine imalatı sonrasında daha ekonomik yararlar sağlamaktadır. Bu sebeple de üreticiler genel olarak yüzeyi asitle temizlenen malzemeler tercih ederler.

Soğuk şekillendirmeye uygun olan yüksek mukavemetli çelikler yüksek darbe, şekillendirilebilirlik ve yorulma dayancı gerektiren bütün uygulamalarda tercih edilebilmektedir. LPG tüplerin imalatı sırasında başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Yapı sektörü içerisinde başarılı bir şekilde kullanılan bu ürünler genel olarak şekillendirilebilmesi ile tercih edilmektedir.

Kalitemiz Hakkında

Firmamız bu noktada müşterileri için en kaliteli ürünleri üretmektedir. Müşteri memnuniyeti ve kalitesinden asla ödün vermeden çalışmalarına başarılı bir şekilde devam etmektedir.

Uzun zamandan beri kalitemize ve deneyimimiz ile birlikte emin adımlarla bu yolda ilerliyoruz. Saygınlığımızı, kalitemizi ve müşteri memnuniyetimizi müşterilerimiz için korumaktayız. Ürünlerimizin kaliteli olması müşteri memnuniyetini sağlamamız açısından son derece önemli!